3.7 Dolgotrajne spremembe v navadah

Zaposleni so na delovnem mestu skoraj polovico svojih budnih ur torej so dolgo časa izpostavljeni promociji zdravja, kar pomeni, da bodo čez čas ponotranjili predstavljene vsebine. Delodajalci lahko spremenijo in prilagodijo delovno okolje in tako zaposlenim nudijo zdravo izbiro. Če organizacija ponuja več možnosti telesne vadbe, ima delavec še vedno možnost izbire, le da nima možnosti izbrati, da se je ne bo udeležil. Zaposleni z zdravstvenimi težavami lahko na primer izberejo zgolj nenaporen sprehod ali kaj podobnega.

Programi zdrave prehrane na delovnem mestu so po navadi trajni in ponavljajoči se, kar pomeni, da zaposleni dobivajo stalno podporo. Družbene mreže na delovnih mestih zaposlenim nudijo podporo in jih spodbujajo k doseganju skupnega cilja. 

Pri vsaki spremembi navad moramo najprej poiskati vzroke, zakaj nekaj počnemo. Tako je tudi za prehod na bolj zdrav življenjski slog pomembno, da najprej identificiramo navade, zaradi katerih se srečujemo s težavami. Ko to uspešno storimo, lahko pričnemo s postopnim spreminjanjem teh navad. 

Pomemben vidik ozaveščanja delavcev na delovnem mestu preko izobraževanj in delavnic predstavlja tudi prenos pridobljenega znanja na ostale družinske člane. Znano je, da osebe, ki v družini skrbijo za telesno zdravje, pomembno vplivajo na navade ostalih družinskih članov.

Scroll to Top

Imate vprašanje s področja varnosti in zdravja pri delu ali uporabe e-učilnice?

V okviru projekta e-VZD vam brezplačno svetujejo strokovnjaki s področij medicine dela, varnosti in zdravja pri delu, prava in ekonomije.