3.2 Razlogi za vpeljavo promocije telesne dejavnosti

Osnova za ustrezno ukrepanje so podporna okolja za spodbujanje telesne dejavnosti za zdravje vsak dan. Eno takih, ki lahko pomembno prispeva k odsotnosti bolezni in kakovosti življenja je tudi delovno mesto, saj zaposleni prebije na njem skoraj tretjino dneva. 

  1. Programi promocije zdrave prehrane in telesne vadbe, ki jih vpeljujejo delodajalci, imajo veliko možnosti za uspeh, saj spodbujajo trajne spremembe vedenja
  2. Raziskave kažejo, da so najbolj učinkoviti kakovostni ukrepi, ki se osredotočajo na spremembe v delovnem okolju (prostori za vadbo), informacijske kampanje (spodbujanje uporabe stopnic, plakati) ter sodelovanje z zaposlenimi pri načrtovanju in izvajanju posameznih ukrepov. 
  3. Zaposleni, ki so telesno aktivni imajo manj bolniške odsotnosti in so bolj produktivni pri delu
  4. Rezultati raziskav kažejo, da se produktivnost zaposlenih tudi ob skrajšanem delovniku zaradi vmesne telovadbe ne zmanjša.
  5. Pri vseh zaposlenih, ki so imeli na voljo program telesne dejavnosti, se je povečalo zadovoljstvo z delom, občutili so manj stresa pri delu, poleg tega se je pri njih povečala količina telesne dejavnosti, izboljšala se je telesna pripravljenost, zmanjšalo se je tveganje za sladkorno bolezen, zaposleni pa so poročali tudi o boljšem splošnem počutju in večji kvaliteti življenja.  
  6. Za opravljanje vseh delovnih nalog je potrebna minimalna mišična zmogljivost in smiselno bi jo bilo za potrebe delovnih procesov krepiti tudi med delovnim časom. 
Scroll to Top

Imate vprašanje s področja varnosti in zdravja pri delu ali uporabe e-učilnice?

V okviru projekta e-VZD vam brezplačno svetujejo strokovnjaki s področij medicine dela, varnosti in zdravja pri delu, prava in ekonomije.